Celoroční projekt "VČELA" pro předškoláky

Tento školní rok máme celoroční projekt "VČELA" který probíhá od září 2021 až do června 2022. Zde, po rozkliknutí, se můžete podívat na stručný obsah. Fotogalerii z této akce sledujte ve Fotogalerii -> společné akce, kde fotografie postupně aktualizujeme. Nebo je odkaz také zde, na konci článku:)

VČELA – PROJEKT PRO PŘEDŠKOLÁKY NAŠÍ MŠ

Cíl projektu:  seznámení  s tajuplným životem včelího společenství

význam včel a dalšího hmyzu pro přírodu a obyvatele planety

med je lék, péče včelařů o včely

Projekt je rozdělen podle ročních období a v každém se děti seznámí s aktuálním životem včel v úle,

Aktivity se skupinkami předškoláků budou probíhat 1x v měsíci v prostorech spojovací haly a na školní bylinkovo – ovocné zahradě. Navážeme také spolupráci se včelařem a navštívíme „ Včelí ráj“(naučnou stezku)

ZÁŘÍ: povídání a pozorování včel na zahradě, hmyzí hotel, motivace dětí pozorovat přírodu a hmyz kolem nás. Včelka Mája

ŘÍJEN: jak včela dělnice vypadá, popis a ukázka částí těla, zvuk, který vydává a co o ní děti vědí

LISTOPAD: květy odkvetly, co včela dělá v úle, co pro ni znamená příchod zimy, včela nikdy nespí, občas může odpočívat v prázdných voskových buňkách, na podzim ustává činnost a včela žije až 8 měsíců a říká se jí dlouhodobá včela.

PROSINEC: další obyvatelé úlu – trubci a jejich význam, co včelstvo potřebuje, aby přežilo zimu. Za celý rok spotřebuje 150l vody, 70 kg medu a 30 kg pylu.Včlař se v zimě připravuje na jaro, vyrábí úly, rámečky a kontroluje včely.

LEDEN: včelí královna – jak vypadá, označení, hlavní role. Péče včelaře je celoroční.

ÚNOR: jak chutná med – dar přírody, jak se užívá, je to lék, pečení medových sušenek

BŘEZEN: příroda se probouzí, znaky jara a jaký hmyz pozorujeme kolem nás, jeho jména, význam v čisté přírodě. Proč není správné používání pesticidů a jaký mají nepříznivý vliv na život.  Na zahradě už to kvete a včelky mohou navštěvovat první květy. Rozmanitost a barevnost květů. Na nasbírání 1 kg medu musí včela navštívit až 7000 květů.

DUBEN: v úle to žije, vývojové etapy včely, dělnice v době snůšky žije 6-8 týdnů, které květiny jsou pro včelky nejvíc lákavé. Medné váčky s nektarem, nožky obalené pylem a lety včel za sháněním potravy pro včelí larvy.

KVĚTEN: včelí pastva pokračuje – oblíbené kvetoucí bylinky na naší bylinkové zahradě, stromy a keře. Návštěva „ Včelího ráje“. Včela navštěvuje vždy jeden druh květů, pak se přeorientuje na další.

ČERVEN: čas vytáčení medu, druhy medu, ocenění práce včel, proč se rojí. Mají včely nepřátele?